Kilka słów o Konradzie Swinarskim.

Ogólnopolska konferencja naukowa w 90. rocznicę urodzin reżysera - 14 listopada

Konrad Swinarski urodził się 4 lipca 1929 roku w Warszawie. W warszawskiej PWST – dziś Akademii Teatralnej – studiował reżyserię i wciąż pozostaje jednym z najwybitniejszych absolwentów wydziału reżyserii. W Warszawie zaczynał, reżyserując w Teatrze Dramatycznym, Współczesnym, Ateneum, Żydowskim czy Operze Warszawskiej. I z Warszawy ruszał w świat – na stypendia zagraniczne, a potem do Berlina, Lubeki i Tel Awiwu, żeby tam reżyserować.

To chyba wystarczające argumenty, by z okazji jego 90. urodzin zorganizować konferencję właśnie w Akademii Teatralnej w Warszawie.

O Konradzie Swinarskim powiedziano i napisano już wiele, ale jego fenomen oraz niemożność uchwycenia go jako człowieka i artysty stwarza wielką pokusę, żeby próbować odpowiedzieć na kolejne pytania, mimo że odpowiedziami na nie często są kolejne pytania. Okazuje się jednak, że wciąż jest jeszcze sporo miejsca na nowe przemyślenia, interpretacje i nowe czynniki zapalne do dyskusji. Także ze strony tych, którzy nie widzieli spektakli Konrada Swinarskiego na żywo.

Zapraszamy 14 listopada 2019r. do Akademii Teatralnej na konferencję oraz spektakl przygotowywany specjalnie na tę okazję przez studenta trzeciego roku reżyserii – Sławomira Narlocha, wraz ze studentami Wydziału Aktorskiego AT i z muzyką Jakuba Gawlika.

POSŁUCHAJ O KONFERENCJI

Audycja „Strefa Kultury” w radiu RDC

Program:

*prof. Joanna Walaszek, UJ
– Konrad Swinarski w Teatrze Dramatycznym (1958-1962)
*Jan Karow, AT – Rola skończona
– pierwsze i ostatnie „Wyzwolenie” Jerzego Treli
*dr Magdalena Rewerenda, UMK
– „Sezon: Swinarski”. Problematyczny mit Konrada

*dr Maria Napiontkowa, IS PAN
– Wspólni aktorzy Konrada Swinarskiego i Jerzego Jarockiego
*dr hab. Beata Guczalska, AST
– Konrad Swinarski: świat jako wróg
*dr Paweł Zarychta, UJ
– „Butów potrzebuję najpilniej.” – O listach Konrada Swinarskiego do ciotki
*Krystyna Szymańska, IT
– „Konradku Kochany…”, czyli o przyjaźni (nie tylko epistolograficznej) Konrada Swinarskiego i Erwina Axera

*Dorota Kozińska, AT
– Konrad Swinarski w operze
– nieukończony proces powstawania
*Zuzanna Olbinska, AT
– Dlaczego nie słyszymy muzyki w teatrze?
*dr hab. Rafał Augustyn, UWr
– Wokół „Pluskwy”

*dr hab. Łucja Demby, UJ
– Teatr jako sposób przekazywania myśli. Refleksje teoretyczne Konrada Swinarskiego
*Stanisław Godlewski, UAM
– Scenografie w teatrze Konrada Swinarskiego
*dr Elżbieta Baniewicz, PWSFTviT
– Czy Konrad Swinarski lubił ludzi?

19:00
Spektakl urodzinowy „Kilka monologów i piosenek na podstawie czterech cytatów”, reż. Sławomir Narloch

Konferencję organizuje Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz kierunek Wiedzy o Teatrze AT

Zespół organizacyjny: Zuzanna Olbinska, Krystyna Szymańska, Jan Karow, dr Paweł Płoski