Wykład Marka Zagańczyka

Projekt ORFEUSZ; Współpraca kierunku aktorstwo z Leśniczówką Pranie, Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu
W sali wykładowej mężczyzna w średnim wieku wygłasza odczyt grupie młodych studentów

7 maja studentki i studenci pierwszego roku kierunku aktorstwo spotkali się z Markiem Zagańczykiem – pisarzem, eseistą, wydawcą, znawcą współczesnego życia literackiego, redaktorem, jurorem Nagrody Poetyckiej ORFEUSZ, absolwentem Wiedzy o Teatrze naszej uczelni, a przez wiele lat jej wykładowcą. Adepci aktorstwa usłyszeli wykład przygotowany specjalnie dla nich o tym dlaczego warto czytać wiersze.

Spotkanie odbyło się w ramach zajęć fakultatywnych ORFEUSZ prowadzonych na kierunku aktorstwo przez Łukasza Borkowskiego, które powstają przy współpracy Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie i Leśniczówki Pranie – Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, wokół XI edycji Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego na najlepszy tom roku.

W ramach zajęć grupa studentów pracować będzie nad interpretacją wierszy z nominowanych do finału tomów. Ich filmowe rejestracje publikowane będą w social mediach Muzeum w Praniu i Akademii Teatralnej, a radiowe emitowane na antenie Radia Dla Ciebie RDC.

_

Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – ORFEUSZ jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Nazwa i patron nagrody zakreślają obszar zjawisk poetyckich, które ORFEUSZ chce promować i rozwijać. Odbywa się pod patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego. Podczas dziesięciu edycji, pośród laureatów konkursu znaleźli się m.in.: Kazimierz Brakoniecki, Przemysław Dakowicz, Krzysztof Karasek, Marianna Bogumiła Kielar, Krzysztof Kuczkowski, Joanna Kulmowa, Małgorzata Lebda, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Feliks Netz, Jan Polkowski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Strumiłło czy Janusz Szuber.

W tym roku wydawnictwa zgłosiły do konkursu 288 tomów poezji wydanych w 2021 roku. Jury w składzie: Jarosław Ławski (przewodniczący), Agnieszka Kosińska, Anna Legeżyńska, Bronisław Maj i Marek Zagańczyk (sekretarz jury Wojciech Kass ) nominowało dwadzieścia tomików, z których następnie wyłoni finałową piątkę. Finałowe tytuły i więcej informacji znaleźć można na stronie: http://www.orfeusz-nagroda.pl.

O tomikach nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody Orfeusza i typujących je jurorach opowiada w drugiej części audycji Ewy Zdrojkowskiej „Na papierze i w eterze” sekretarz nagrody Wojciech Kass. Polecamy do posłuchania podcast na stronie Radia Olsztyn: https://archiwum.radioolsztyn.pl/broadcast/142