Kierunek Aktorstwo, specjalność aktorstwo dramatyczne
(stacjonarne jednolite studia magisterskie, 10 semestrów)
INFORMUJEMY, ŻE REKRUTACJA
NA ROK AKADEMICKI 2020/2021 DOBIEGŁA KOŃCA.
____________
Szanowni Państwo,
Z wielką radością pragniemy poinformować, że planujemy przeprowadzenie ETAPU II egzaminów wstępnych w realu, czyli NA ŻYWO!
16 – 21 sierpnia: aktorstwo dramatyczne
21, 23 – 24 sierpnia: aktorstwo i wokalistyka
(każdy kandydat jeden z podanych terminów)
Oczywiście wszystko odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Szczegółowe wytyczne przedstawimy w późniejszym czasie.
Uprzejmie prosimy o niezadawanie nam szczegółowych pytań dotyczących kolejnego etapu, ponieważ obecnie bardzo mocno pracujemy nad Etapem I. Na wszystkie pytania odpowiemy chętnie, w swoim czasie, wszystkim osobom, które zakwalifikują się do następnego etapu.
Oto cytat ze wstępu do „Przewodnika dla Kandydatów”, który opublikowaliśmy w maju:
„W trosce o zdrowie nas wszystkich, a także bezpieczeństwo i dbałość o proces rekrutacji, jesteśmy zmuszeni dostosować formułę egzaminów wstępnych do zaistniałych okoliczności i przeprowadzić je z wykorzystaniem Internetu. Jeżeli sytuacja związana z pandemią wirusa COVID-19 nam pozwoli, to będziemy dążyć do zrealizowania co najmniej jednego z etapów w formie stacjonarnej. O wszystkich zmianach organizacyjnych będziemy informować z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem (…).”
Nie rzucamy słów na wiatr i realizujemy to, co obiecaliśmy. Decyzję podjęliśmy po losowym zapoznaniu się z materiałami, które przygotowaliście Państwo dla nas. Robimy to dla siebie, ale także dla Państwa.
Pracujemy dla Państwa i dopełnimy wszelkich starań, aby egzaminy były dla Państwa jak najbardziej bezpieczne. Nie będziecie Państwo praktycznie wchodzić do budynku – dopiero na sam egzamin – prosto do sali egzaminacyjnej.
Na bezpieczeństwo na terenie Akademii Teatralnej mamy wpływ, natomiast nad bezpieczeństwem podczas przejazdów musicie Państwo zadbać sami. Prosimy o korzystanie z wszystkich możliwych zabezpieczeń (maseczki, przyłbice, środki dezynfekcji, rękawiczki). Szanujemy Państwa sytuacje rodzinne oraz lęk przed ew. możliwością przeniesienia wirusa. Egzamin do AT nie jest obowiązkowy. Mogą zrezygnować Państwo z przystąpienia do egzaminów dziś do końca dnia pisząc na adres AD@rekrutacja.at.edu.pl.
Pracujemy dla Państwa i staramy się, żebyście Państwo mieli komfort, a egzaminy były bezpieczne, precyzyjne i sensowne.
Cieszymy się na samą myśl spotkania z Państwem na żywo!
Biuro Egzaminów Wstępnych
____________
TERMINARZ EGZAMINÓW WSTĘPNYCH NA KIERUNEK AKTORSTWO
SPECJALNOŚĆ AKTORSTWO DRAMATYCZNE
NA ROK AKADEMICKI 2020/2021 *
ETAP I**
(nagrania)
6 – 9 sierpnia
ETAP II**
(na żywo)
16 – 21 sierpnia
KONSULTACJE AKTORSKIE (ETAP III)
(łączenia)
25 sierpnia
PRZYGOTOWYWANIE NAGRAŃ
NA EGZAMIN RYTMICZNO-RUCHOWY (ETAP III)
(nagrania)
25 sierpnia
EGZAMIN AKTORSKI (ETAP III)**
(na żywo)
31 sierpnia – 5 września
* Zastrzegamy sobie prawo do możliwości zmiany terminów.
**W ETAPIE I, II i EGZAMINIE AKTORSKIM ETAPU III kandydat otrzyma jeden termin z podanego przedziału.
____________
Wymagania wstępne dla kandydatów na kierunek aktorstwo: Kandydat na studenta kierunku powinien wyróżniać się sprawnym, plastycznym ciałem (ze szczególnym uwzględnieniem sprawności fizycznej), poczuciem rytmu, koordynacją ruchową, zdrowym głosem, prawidłowo zbudowanym aparatem mowy i artykulacją nieobarczoną poważnymi wadami wymowy, wyobraźnią przestrzenną, zdolnością abstrakcyjnego myślenia. W zakresie predyspozycji psychicznych powinien wyróżniać się wrażliwością emocjonalną i intuicją, otwartością i zdolnością do wyrażania stanów emocjonalnych w tekstach literackich. Kandydat powinien orientować się w szeroko pojętych zagadnieniach świata sztuki ze szczególnym uwzględnieniem znajomości literatury dramatycznej polskiej i światowej oraz w obrębie wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o świecie współczesnym.
Sylwetka absolwenta: Absolwent kierunku Aktorstwo specjalność aktorstwo dramatyczne jest aktorem, który łączy opanowanie techniki z inwencją twórczą i dysponuje umiejętnością samodzielnego artystycznego myślenia opartego na rzetelnej wiedzy humanistycznej i etyce zawodowej. Jego własna aktywność, głębokie zainteresowanie dla różnorodnych przejawów i form współczesnej kultury oraz umiejętność stymulowania i kierowania kreacyjną aktywnością innych, pozwalają mu na podjęcie pracy w charakterze: aktora w teatrze, filmie, radiu i telewizji, animatora działań kulturalnych, prezentera i redaktora w mass mediach,
____________
INFORMACJE PRAKTYCZNE
UWAGA!
Nie przyjmujemy dokumentów przesłanych pocztą lub dostarczonych do dziekanatu.
1. DOKUMENTY ON-LINE
Aby przystąpić do egzaminów wstępnych kandydat powinien wypełnić on-line formularz podania w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) znajdujący się :
dla kierunku Aktorstwo na stronie rekrutacja.at.edu.pl/AD (uruchomienie w maju 2020), dodając w załącznikach wszystkie wymagane w systemie dokumenty, w tym dowód opłaty za egzamin, który jest warunkiem wyznaczenia terminu egzaminu.
2. DOKUMENTY W WERSJI PAPIEROWEJ – „TECZKA”
Na etapie rejestracji nie przyjmujemy teczek z dokumentami.
UWAGA: Podczas tegorocznej rekrutacji nie przyjmujemy fizycznych teczek z dokumentami. Kandydaci, którzy zostaną przyjęci na pierwszy rok studiów, będą zobowiązani dostarczyć oryginały wymienionych w podaniu dokumentów i załączników (z wyjątkiem potwierdzenia przelewu i listy utworów) wraz z deklarację o podjęciu studiów do Biura Obsługi Toku Studiów tuż po zakończeniu rekrutacji.
- podanie na formularzu wygenerowanym przez system IRK i podpisane przez kandydata wraz z oświadczeniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w zakresie niezbędnym do przebiegu rekrutacji i studiów
- oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości lub poświadczoną notarialnie kopię tego świadectwa (zaświadczenie ze szkoły o przystąpieniu do egzaminu dojrzałości – dla tegorocznych maturzystów); kandydaci polscy z międzynarodową maturą – dokument wydany za granicą, będący odpowiednikiem świadectwa dojrzałości wraz z tłumaczeniem przysięgłym lub dyplom IB wydany przez organizację International Baccalaureate Organization (matura międzynarodowa wraz z tłumaczeniem przysięgłym)
- aktualne 2 fotografie w wersji papierowej w formacie legitymacyjnym
- dowód uiszczenia opłaty rekrutacyjnej
Ewentualnie:
- dokument potwierdzający uczestnictwo w olimpiadzie
- certyfikat z języka
3. OPŁATA ZA EGZAMIN WSTĘPNY
- Opłatę egzaminacyjną w wysokości 150 zł należy wnieść na konto nr: 03 1240 6175 1111 0000 4570 5663 (w tytule przelewu należy obok imienia i nazwiska podać indywidualny numer kandydata – czerwona liczba w prawym górnym rogu IRK)
Obecnie nie obowiązuje limit wiekowy dla kandydatów na kierunek aktorstwo.
PRZEBIEG EGZAMINÓW
Aktorstwo, specjalność aktorstwo dramatyczne
Jednolite studia magisterskie, egzamin trzyetapowy.
ETAP I
Kandydat wybiera jeden utwór, z co najmniej 5 przygotowanych wcześniej i zgłoszonych wraz z dokumentami tekstów w języku polskim w następujących kategoriach: wiersz klasyczny (do 1945 r.), wiersz współczesny, proza klasyczna (do 1945 r.), proza współczesna, monolog z dramatu i prezentuje jego interpretację zespołowi egzaminacyjnemu, pracującemu w czteroosobowym składzie. Zespół może poprosić o przedstawienie fragmentów innych utworów z listy repertuarowej kandydata.
Kandydat oceniany jest w skali dwustopniowej: dostateczny lub niedostateczny.
Kandydat, który uzyskał od zespołu dwa głosy z oceną dostateczną i dwa głosy z oceną niedostateczną kierowany jest do powtórnego zdawania egzaminu w ETAPIE I, tego samego dnia, przed innym zespołem egzaminacyjnym.
ETAP II
Kandydat wybiera jeden utwór, z co najmniej 5 przygotowanych wcześniej i zgłoszonych wraz z dokumentami tekstów w języku polskim w następujących kategoriach: wiersz klasyczny (do 1945 r.), wiersz współczesny, proza klasyczna (do 1945 r.), proza współczesna, monolog z dramatu i prezentuje jego interpretację zespołowi egzaminacyjnemu, pracującemu w dziewięcioosobowym składzie. Zespół może prosić o przedstawienie fragmentów innych utworów z listy repertuarowej kandydata, spoza repertuaru oraz ma prawo do przerwania każdej prezentacji. W tym etapie zespół wymaga również od kandydata zrealizowania zadania aktorskiego na zadany przez zespół temat.
Kandydat jest oceniany w skali dwustopniowej: dostateczny lub niedostateczny.
Kwalifikację do ETAPU III egzaminu kandydat uzyskuje na podstawie otrzymania w głosowaniu przynajmniej pięciu ocen dostatecznych.
ETAP III
Przed przystąpieniem do części punktowanej ETAPU III, zakwalifikowani kandydaci biorący udział w rekrutacji wyłącznie na specjalność aktorstwo dramatyczne uczestniczą w obowiązkowych konsultacjach aktorskich.
W ETAPIE III kandydat przystępuje do:
- egzaminu rytmiczno – ruchowego sprawdzającego sprawność fizyczną oraz sprawność taneczno-rytmiczną,
- egzaminu aktorskiego w dwóch częściach:– praktycznej – sprawdzającej predyspozycje kandydata do studiów na kierunku aktorstwo, specjalność aktorstwo dramatyczne w kategoriach: warunki dykcyjne, warunki głosowe, predyspozycje sceniczne, interpretacja tekstu, interpretacja piosenki, zadania aktorskie i– teoretycznej – sprawdzającej wybrane zagadnienia życia społecznego i kulturalnego, kompetencje intelektualne kandydata w procesie interpretacji współczesnej kultury i sztuki oraz umiejętności logicznego formułowania wypowiedzi (lista rekomendowanych lektur).
Akademia Teatralna nie zapewnia obecności akompaniatora. Kandydat może zaprezentować utwór muzyczny z własnym akompaniamentem lub akompaniatorem lub z podkładem muzycznym w formacie MP3 przyniesionym wyznaczonym terminie egzaminy na nośniku pendrive, CD. W sali będzie dostępne pianino.
ETAP III punktowany jest w dwóch kategoriach:
1. Egzamin rytmiczno-ruchowy:
- sprawność fizyczna (0 – 10 pkt.)
- sprawność taneczno – rytmiczna (0 – 10 pkt.)
Kandydat może uzyskać max. 20 pkt.
2. Egzamin aktorski składający się z dwóch części:
a) część praktyczna
- warunki dykcyjne (0 – 20 pkt.)
- warunki głosowe (0 – 20 pkt.)
- interpretacja tekstów (0 – 20 pkt.)
- zadania aktorskie (0 – 20 pkt.)
- interpretacja piosenki (0 – 20 pkt.)
- predyspozycje sceniczne (0 – 20 pkt.)
b) część teoretyczna
- ogólna wiedza o kulturze i świecie współczesnym (punktowane są zagadnienia – wybrane zagadnienia życia społecznego i kulturalnego, kompetencje intelektualne kandydata w procesie interpretacji współczesnej kultury i sztuki oraz umiejętności logicznego formułowania wypowiedzi) (0 – 20 pkt.)
Kandydat może uzyskać max.: 140 pkt. (120 pkt. za część praktyczną i 20 pkt. za część teoretyczną).
W całym ETAPIE III egzaminów wstępnych kandydat może uzyskać max. 160 pkt. (20 pkt. za egzamin rytmiczno – ruchowy i 140 pkt. za egzamin aktorski).
Ostatecznie kandydat podczas pełnego procesu rekrutacji na tę specjalność ma szansę uzyskania maksymalnie 170 pkt., na które składają się oceny cząstkowe:
- za uzyskaną ocenę z nowożytnego języka obcego – max. 10 pkt.
- za egzamin ruchowy – max. 20 pkt.
- za egzamin aktorski – max. 140 pkt.
Stan opanowania języka polskiego przez kandydatów cudzoziemców oceniany jest przez zespół egzaminacyjny podczas ETAPU III.
O przyjęciu na pierwszy rok studiów na kierunek aktorstwo, specjalność aktorstwo dramatyczne decyduje ogólna suma punktów uzyskana przez kandydata w czasie ETAPU III.
W ETAPIE III, zakwalifikowani kandydaci „ze starą maturą” przystępują do testu językowego z nowożytnego języka obcego (zgodnie z Załącznikiem nr 10 Uchwały).
JĘZYK OBCY
1. Kandydaci z nową maturą są zwolnieni z egzaminu językowego, a wynik egzaminu maturalnego z wybranego języka jest przeliczany na punkty kwalifikacyjne obowiązujące w Akademii Teatralnej. Jeśli kandydat zdawał egzamin na poziomie:
- rozszerzonym, to procentowy wynik tego egzaminu dzieli się przez 10 (np. 100% = 10 pkt.; 70% = 7 pkt.),
- podstawowym, to procentowy wynik tego egzaminu dzieli się przez 20 ( np. 100% = 5 pkt; 50% = 2,5 pkt)
2. Kandydaci ze starą maturą są zobowiązani przystąpić do testu językowego z zakresu wiedzy szkoły średniej (j. angielski, niemiecki, francuski, rosyjski). Poziom testu jest dostosowany do „nowej matury“ z języka nowożytnego na poziomie rozszerzonym (wyniki testu przedstawiane są w procentach, a wynik egzaminu dzielony jest przez 10.
3. Certyfikaty na poziomie nie niższym niż First Certificate (lub równorzędne z innych języków) zwalniają kandydatów ze starą maturą z testu językowego na egzaminie wstępnym. ( A=10 pkt, B=8 pkt, C=5 pkt)
4. Kandydaci z międzynarodową maturą (International Baccalaureate) są zwolnieni z egzaminu językowego uzyskując maksymalną ilość punktów (10 pkt)
Kandydaci cudzoziemcy proszeni są o zapoznanie się z treścią punktu 7 obowiązującej uchwały rekrutacyjnej (TUTAJ).
Mamy nadzieję, że zebrana w przewodniku wiedza jest przydatna. Jeżeli nie wyczerpuje on odpowiedzi na Państwa pytania, to przypominamy o naszej grupie fb. Jeżeli to także nie pomoże, zapraszamy do kontaktu mailowego oraz telefonicznego.
SPRAWY MERYTORYCZNE
(warunki, tryb, przebieg egzaminu, zawartość teczki kandydata, zatwierdzanie e-dokumentów, zdjęcia legitymacyjne etc.)
AD @ rekrutacja.at.edu.pl
lub
tel. 662 155 960
od pn. do pt. w godz. 10.00 – 14.00
SPRAWY TECHNOLOGICZNE
(problemy z plikami filmowymi, nagraniami)
tel. 602 514 436
od pn. do pt. w godz. 10.00 – 13.00
TWORZENIE I AKTYWACJA KONT W IRK
admin @ rekrutacja.at.edu.p