Technika Czechowa a amerykański rynek teatralny i filmowy

Spotkanie z prof. Craigiem Mathersem 22 marca o 19.30

Informujemy, że w czwartek tj. 22.03.2018 o godz. 19:30 w sali  GIMNASTYCZNEJ Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie odbędzie się spotkanie z prof. Craigiem Mathersem pt. Technika Czechowa a amerykański rynek teatralny i filmowy.

Spotkanie poprowadzi prorektor dr hab. Waldemar Raźniak

WSTĘP WOLNY

Technika Michaela Czechowa jest inspirującym narzędziem rozwoju warsztatu aktorskiego. Odwołuje się do naszych „ucieleśnionych wyobrażeń”, a nie do osobistych historii. Korzysta z gestu, jakości ruchu, obrazu, przestrzeni, kierunków i atmosfery, aby uwolnić kreatywny potencjał twórczy aktora i jego wyobraźnię. Podejście Czechowa konsekwentnie przemawia do sensualności aktora i do jego zmysłów, co pozwala mu być stale obecnym „tu i teraz”.

Dzięki temu inicjowane przez niego zdarzenie sceniczne zawsze odbywa się niejako w czasie rzeczywistym.

Craig Mathers jest aktorem z dorobkiem ponad 40 ról teatralnych (w tym w teatrach na Brodwayu i off-Broadwayu) i telewizyjnych. Jest członkiem Michael Chekhov Association (MICHA). Prowadził międzynarodowe warsztaty dla University of Connecticut i CSU Summer Arts. Uczył również dla Michael Chekhov Europe w Chorwacji oraz scen klasycznych i współczesnych w The American Academy of Dramatic Arts i na New York University (NYU). Obecnie jest profesorem afiliowanym przy Wydziale Performing Arts Emerson College w Bostonie, gdzie prowadzi zajęcia w oparciu o metodykę Czechowa i Stanisławskiego również z użyciem tekstów szekspirowskich. Craig studiował pod kierunkiem Stanforda Meisnera w Neighborhood Playhouse, a dyplom MFA obronił w prestiżowej Yale Drama School. Swój warsztat doskonalił w Shakespeare and Company. Otrzymał również tytuł designated Linklater teacher.