100-lecie REDUTY | „Ponad śnieg” Żeromskiego | czytanie 21 listopada

REDUTA – pierwsze polskie laboratorium sztuki teatru rozpoczęło swoją działalność 29 listopada 1919 roku.

Zapraszamy na wieczór z cyklu ODTWARZANIE REDUTY organizowanego przez Muzeum Teatralne we współpracy z Akademią Teatralną i Teatrem Narodowym.

Wieczór z cyklu ODTWARZANIE REDUTY – czytanie Ponad śnieg Stefana Żeromskiego
21 listopada, godz. 17:00

Ponad śneg bielszym się stanę – sztukę Żeromskiego o losach polskiego ziemiaństwa na kresach w dobie rewolucyjnych przekształceń i odradzania się państwowości polskiej wyreżyserowali Juliusz Osterwa i Mieczysław Limanowski;  dekoracje przygotował Zbigniew Pronaszko.
W głównej roli starej dziedziczki Rudomskiej broniącej do ostatka swojej posiadłości i rozstrzelanej w scenie finałowej przez oddział bolszewików wystąpiła znakomita aktorka Wanda Siemaszkowa. Spektakl wzbudził sensację. W okresie działania Reduty w Warszawie w latach 1919 – 1924 dramat Żeromskiego zagrano aż 226 razy.

Adaptacja tekstu:
Janusz Majcherek, Edward Wojtaszek
Muzyka: Marta Maślanka

OBSADA:
Rudomska – Grażyna Barszczewska
Wincenty – Nikodem Rozbicki (AT)
Helena – Hanna Skarga
Irena – Ada Dec (AT)
Światobor – Tomasz Błasiak
Joachim – Jarosław Gajewski
Oficer – Antoni Ostrouch
Starszy Żołnierz, Żołnierze,
Chłopi oraz Didaskalia
– Jerzy Schejbal

Wejściówki są dostępne w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w cenie 1 zł.