Wykład i warsztaty poety Wojciecha Kassa pt. „Podchodzić wiersz”

Współpraca kierunku aktorstwo z Leśniczówką Pranie, Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu
Napis "Orfeusz – Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego na najlepszy tom roku

21 maja, studentki i studenci pierwszego roku kierunku aktorstwo, spotkali się z poetą, dyrektorem Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, Wojciechem Kassem, który wygłosił dla nich wykład pt. „Podchodzić wiersz” i przeprowadził warsztaty.

Spotkanie odbyło się w ramach współpracy kierunku aktorstwo Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie i Leśniczówki Pranie – Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, wokół X edycji Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego na najlepszy tom roku.

W ramach współpracy grupa studentów, pod opieką pomysłodawcy i koordynatora projektu Łukasza Borkowskiego, pracować będzie nad interpretacją wierszy z nominowanych do finału tomów. Ich rejestracje publikowane będą w social mediach Muzeum w Praniu.

Na środku przestronnej i jasnej sali, stoi mężczyzna w średnim wieku z kartką, który przemawia. Za nim telewizor z wyświetlonym tekstem. Słuchają go, siedzący przed nim, młodzi ludzie.

Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – ORFEUSZ” jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Nazwa i patron nagrody zakreślają obszar zjawisk poetyckich, które ORFEUSZ chce promować i rozwijać. Odbywa się pod patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Podczas dziesięciu edycji, pośród laureatów konkursu znaleźli się m.in.: Kazimierz Brakoniecki, Przemysław Dakowicz, Krzysztof Karasek, Marianna Bogumiła Kielar, Krzysztof Kuczkowski, Joanna Kulmowa, Małgorzata Lebda, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Feliks Netz, Jan Polkowski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Strumiłło czy Janusz Szuber.

W tym roku wydawnictwa zgłosiły do konkursu 259 tomów poezji wydanych w 2020 roku. Kapituła w składzie: prof. Anna Legeżyńska, prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), dr Antoni Libera, Marek Zagańczyk i dr Bronisław Maj, wyłoniła 20. tomików nominowanych do finału Nagrody Grand Prix ORFEUSZ oraz 4 tomiki nominowane do Nagrody Mazurski ORFEUSZ. Finałowe tytuły i więcej informacji znaleźć można na stronie: http://www.orfeusz-nagroda.pl.