18 czerwca 2020 – 65 rocznica śmierci Aleksandra Zelwerowicza

🔴 Dziś mija 65 rocznica śmierci Aleksandra Zelwerowicza. Z tej okazji zachęcamy Państwa do wysłuchania audycji sprzed 9 lat, poświęconej monografii biograficznej patrona naszej uczelni. Autorką publikacji jest dr Barbara Osterloff, prof. AT. W audycji prowadzonej przez Andrzeja Matula, oprócz autorki publikacji, usłyszeć można prof. dra hab. Jarosława Komorowskiego, a także… samego Aleksandra Zelwerowicza.

➡️ Audycja

➡️ Informacje na temat publikacji

„Z ogromną skrupulatnością autorka rozprawy przebadała liczne archiwa, zarówno polskie jak i obce, w poszukiwaniu dokumentów pozwalających na ustalenia genealogiczne i biograficzne. Po raz pierwszy mamy więc przywołane dzieje przodków Zelwerowicza, tak ze strony ojca, jak i matki, które ze względu na silny związek z wydarzeniami politycznymi i społecznymi, jakie dokonywały się na ziemiach polskich, współokreśliły jego tożsamość. Także wszystkie okresy życia artysty zostały wypełnione wiarygodnie ustalonymi faktami. […] Lata drugiej wojny światowej, podobnie jak genealogia rodu, dzieciństwo i młodość Zelwerowicza, okres nauki w Warszawie i Genewie zostały po raz pierwszy w historii polskiego teatru przedstawione tak szeroko i szczegółowo, co w efekcie dało opowieść prawdziwie fascynującą.”

>> Prof. dr hab. Barbara Lasocka