Premiera książki: Jerzy Grzegorzewski, Improwizacje. Scenariusze autorskie z lat 1994‒2005
W najbliższy poniedziałek premiera kolejnego tomu scenariuszy autorskich Jerzego Grzegorzewskiego. Gościem specjalnym wieczoru będzie Stanisław Radwan.
Edycją serii zajmuje się wraz z Ewą Bułhak wykładowca WOT, Mateusz Żurawski. Przy poszczególnych częściach II tomu współpracowali inni wykładowcy WOT, dr Piotr Gruszczyński i Tomasz Cyz.
W dniu premiery publikacja będzie sprzedawana w promocyjnej cenie 120 zł.
WYOBRAŻAM SOBIE SZTUKĘ, KTÓREJ NIE POTRAFIĘ NAPISAĆ
wieczór drugi
24.11.2014 / Teatr Studio – Foyer / 19.30 / wstęp wolny
„Teatr jest wspaniałym doświadczeniem. Ale doświadczeniem już mi odległym. Czym to można zastąpić? Na przykład malowaniem, rzeźbieniem… Poza tym chcę napisać sztukę. I zakażę jej wystawienia, nawet sobie. Będą ją czytał. Tylko w samotności. / Jaka tematyka? / O sobie. Przecież to się do tego sprowadza.”
― Jerzy Grzegorzewski w rozmowie z Marylą Zielińską, Uzależnienie, jakim może być teatr, „Teatr” 2002 nr 9
Grzegorzewski porównał kiedyś sztukę reżyserii do sztuki rzeźbiarskiej: obie sprowadzają się do eliminowania tego, co zbędne. W ten sposób konsekwentnie postępował też jako dramaturg. Nie tylko kiedy inscenizował cudze utwory, lecz także ‒ być może przede wszystkim ‒ podczas pracy nad przedstawieniami autorskimi, które powstawały w oparciu o jego własne scenariusze, z każdą kolejną próbą idąc o krok dalej. Jeżeli Warjacje komponował z całych akapitów, to Drugi Powrót Odysa był utkany z rwących się fraz, strzępków zdań i pojedynczych słów. Wbrew jednak stawianym mu zarzutom o bezwzględne traktowanie literatury, Grzegorzewski nigdy nie lekceważył roli słowa w teatrze. Wręcz przeciwnie. Zawsze dbał o to, aby „każde słowo miało znaczenie i intensywność, jaka zdarza się w dobrym wierszu”.
Improwizacje pod redakcją Ewy Bułhak i Mateusza Żurawskiego to już drugi tom edycji krytycznej scenariuszy Jerzego Grzegorzewskiego, wydawanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy współpracy Teatru Studio i Teatru Narodowego. Obejmuje cztery albumy, zawierające pięć tekstów z lat 1994‒2005: Sonatę epileptyczną i Jagogogo kocha Desdemonę ‒ Cztery komedie równoległe (1994), La Bohème (1995), Halkę Spinozę albo Operę utraconą (1998) oraz Onego. Drugi Powrót Odysa (2005) i zapis ich scenicznych realizacji. Każdy scenariusz, poprzedzony obszernym wstępem, opatrzony rozbudowanym aparatem krytycznym, który uwzględnia kolejne warianty tekstu, oraz odkrywa jego źródła i inspiracje, jest bogato zilustrowany m.in. fotografiami autorstwa Wojciecha Plewińskiego, Zygmunta Rytki, Tet Lagemaat i Barbary Sieroslawski, a także szkicami reżysera.
Premiera tomu Improwizacje. Scenariusze autorskie z lat 1994‒2005 odbędzie się w poniedziałek 24 listopada o godz. 19.30 w foyer Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. O książce rozmawiać będą autorzy i redaktorzy tomu. Gościem specjalnym wieczoru będzie Stanisław Radwan.
—
Pierwszy tom serii: Jerzy Grzegorzewski, Warjacje. Scenariusze autorskie z lat 1978‒1991 został wyróżniony nagrodą Sekcji Krytyków Polskiego Ośrodka ITI (International Theatre Institute) dla Teatralnej Książki Roku 2013.