ODTWARZANIE REDUTY
„Papierowy kochanek” Szaniawskiego
czytanie 7 października

Zapraszamy na kontynuację cyklu ODTWARZANIE REDUTY organizowanego przez Muzeum Teatralne we współpracy z Akademią Teatralną i Teatrem Narodowym.

W programie znalazły się teatralizowane czytania sztuk z repertuaru warszawskiej pierwszej Reduty:  Uciekła mi przepióreczka i Ponad śnieg bielszym się stanę Stefana Żeromskiego, W małym domku Tadeusza Rittnera, Czupurek Benedykta Hertza,
Papierowy kochanek Jerzego Szaniawskiego, Pastorałka Leona Schillera.

Reduta w pierwszym warszawskim etapie swojego istnienia (od listopada 1919 do maja 1924) działała w Salach Redutowych Teatru Wielkiego, obecnie w tych przestrzeniach pracuje Muzeum Teatralne. Po stu latach, te same słowa – „spełniane” niegdyś przez aktorów Reduty – brzmią w tej samej, niezmienionej przestrzeni Sal Redutowych w wykonaniu współczesnych artystów.
Czytania sztuk były w Reducie stałym elementem wzbogacania wyobraźni artystycznej i intelektualnego, duchowego wyposażenia członków wspólnoty, a skupiona i pogłębiona interpretacyjnie lektura w trakcie prób do spektakli (do której przywiązywano ogromną wagę) miała prowadzić według redutowego określenia do „odszukiwania pulsującej mocy źródła”.

 

Następny wieczór z cyklu ODTWARZANIE REDUTY:

 Papierowy kochanek – czytanie sztuki Jerzego Szaniawskiego

Sale Redutowe Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
7 października, godz. 17:00

Wstęp: wejściówki w kasie Teatru Wielkiego za symboliczną złotówkę!

Muzeum Teatralne zaprasza wszystkich miłośników i koneserów teatru do Sal Redutowych w Teatrze Wielkim na wieczór specjalny poświęcony Reducie warszawskiej i Jerzemu Szaniawskiemu jako jednemu z najważniejszych dramaturgów Redutowych.

Przypomnimy „Papierowego kochanka”, którego premiera stała się w 1920 r. sensacją teatralną Warszawy dzięki autorowi Jerzemu Szaniawskiemu, reżyserowi Juliuszowi Osterwie i znakomitym wykonawcom: Zelwerowiczowi, Osterwie, Majdrowiczównie. Po sukcesie Papierowego kochanka Reduta wystawiła kolejne sztuki Szaniawskiego: Ewę w 1921 i Lekkoducha w 1923 roku.

Premiera Papierowego kochanka była popisem sprawności organizacyjnej i nieoczekiwanych możliwości tkwiących w organicznej pracy zespołu. Urocza komedia Szaniawskiego pełna podtekstów i niedopowiedzeń konfrontowała rzeczywistość świata bohaterów z fantazją, ukazywała rolę poetyckiego symbolu w kontekście zjawisk codzienności życiowej.

Zapraszamy na czwarty wieczór z cyklu ODTWARZANIE REDUTY – teatralizowane czytanie Papierowego kochanka w układzie reżyserskim Marcina Hycnara, z udziałem aktorów z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Wieczorom redutowym realizowanym w stulecie powstania Reduty warszawskiej patronują Muzeum Teatralne, Akademia Teatralna w Warszawie i Teatr Narodowy. Zapraszamy!