Żegnamy
prof. dra hab. Andrzeja Strzeleckiego
Kochany Profesorze,
Wspólnie wyczarowaliśmy wiele teatralnych światów z rzeczy banalnych: damskiej torebki, codziennej prasówki czy atlasu geograficznego.
Porywałeś nas w zachwycający świat ulubionych musicali.
W scenariuszach dzieliłeś się z nami przenikliwym spojrzeniem na sprawy wielkie: historię, narodowe mity i złożoność ludzkiej natury.
Bawiłeś nas piosenką.
Dziękujemy. Za życzliwość, uśmiech, zawsze dobre słowo i pogodne spojrzenie.
I za poczucie humoru. Niepodrabialne.
Studenci, pracownicy, koleżanki i koledzy.
_________________
Andrzej Tadeusz Strzelecki (ur. 4 lutego 1952 w Warszawie, zm. 17 lipca 2020) – polski reżyser oraz aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny, satyryk, nauczyciel akademicki, profesor sztuk teatralnych, rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2008–2016). Uczył na Wydziale Aktorskim i Wydziale Reżyserii, prowadząc Seminarium reżyserskie, Seminarium scenariopisarskie oraz Elementarne zadania aktorskie i Interpretację piosenki. Realizował spektakle dyplomowe ze studentami.
Był absolwentem Wydziału Aktorskiego (1974) i Reżyserskiego (1980) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Z pracą pedagogiczną związany od 1980, w 2004 otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych. W kwietniu 2008 został wybrany na rektora Akademii Teatralnej. Funkcję tę sprawował przez dwie kadencje.
W latach 1974–1981 związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Był twórcą
i współzałożycielem kabaretu „Kur” (1974) oraz aktorem Teatru Rampa, w którym przez 10 lat (1987–1997) pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.
Grał w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji – m.in. Król w kraju rozkoszy, Żółta szlafmyca oraz jednoaktówkach Michaiła Zoszczenki „Love”, „Film” i „Smutne miasteczko”.
Prowadził kilkadziesiąt autorskich programów telewizyjnych w TVP, do których należą Parada blagierów, Opowiadania w dur i w moll, Felieton Ilustrowany, Uśmiech słońca, Uśmiech twarzy, Uśmiech deszczu, Milena i Chopin w Ameryce. Prowadził również teleturniej Piramida w Polsacie.
Andrzej Strzelecki był także aktorem filmowym. Grał m.in. w Przepraszam, czy tu biją?, Ostatnim biegu, Kuchni polskiej, Przeprowadzki, W pustyni i w puszczy. W serialu telewizyjnym Klan otrzymał rolę doktora Tadeusza Koziełły.
Reżyserował koncerty festiwalowe i gale Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalu Zjednoczonej Europy w Zielonej Górze, Camerimage w Toruniu, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu Polskiego Radia i Teatru TV w Sopocie oraz Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Przygotowywał prezentacje artystyczne na Dni Polskie w Pradze, Moskwie, Wiedniu, Helsinkach, a także na Expo 2000 w Hanowerze i 2005 w Aichi, na Europaliach 2001 w Brukseli oraz na sesji MKOl w Seulu 2000. Był członkiem Związku Artystów Scen Polski i Związku Polskich Autorów i Kompozytorów.
Był też miłośnikiem i propagatorem gry w golfa, przy tym wielokrotnym członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa.
Napisał dwie książki: Człowieka w jednej rękawiczce, w której opowiadał o swojej golfowej pasji i Człowieka z parawanem – o swoim zawodzie, reżyserowaniu i aktorstwie.
Nagrody zawodowe:
- Nagroda Treugutta za spektakl Paradiso
- Nagrody autorskie: Clowni, Kazanie, Złe zachowanie, Tutti o nessuno, Sweet Fifties, Alicja w krainie czarów (za adaptację i teksty piosenek)
- Nagrody reżyserskie: Alicja w krainie czarów, Clowni, Kazanie, Złe zachowanie, Cabaretro, Love, Tutti o nessuno
- Nagroda im. Tadeusza Łomnickiego, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Miasta Warszawy, ZAKR-u „Kryształowy Kamerton”, Ministra Kultury i Sztuki, Prometeusz 2002
W 2002 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a w 2011 r. – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.