Projekt ORFEUSZ
Projekt ORFEUSZ, to projekt poetycki, którego głównym celem jest edukacja artystyczna studentów aktorstwa w zakresie aktorskiej interpretacji współczesnej polskiej poezji, przy jednoczesnej promocji poezji i poetów w przestrzeni publicznej, poprzez wykorzystanie nowych technologii i mediów społecznościowych. Studentki i studenci podczas trwania projektu przygotowują aktorskie interpretacje wierszy, których nagrania, w formie wideo oraz audio, emitowane są za pomocą różnych kanałów dystrybucji w Internecie oraz przestrzeni publicznej. Prezentowane utwory pochodzą z tomów nominowanych do Nagrody ORFEUSZA im. K. I. Gałczyńskiego za najlepszy tom poetycki roku.
Pomysłodawcą i prowadzącym Projekt ORFEUSZ jest wykładowca kierunku aktorstwo Łukasz Borkowski. Pierwsza edycja nie była sformalizowana, a od drugiej Projekt został włączony do przedmiotów fakultatywnych kierunku aktorstwo. Podczas trzech edycji 58 adeptek i adeptów aktorstwa przygotowało interpretację 68 wierszy.
Projekt ORFEUSZ odbywa się we współpracy z Leśniczówką Pranie – Muzeum K. I. Gałczyńskiego, które jest organizatorem Nagrody Poetyckiej ORFEUSZ im. K. I. Gałczyńskiego na najlepszy tom roku (http://www.orfeusz-nagroda.pl). Od 2022 roku uczestniczki i uczestnicy Projektu ORFEUSZ uświetniają swoimi interpretacjami wierszy Galę wręczenia Nagrody ORFEUSZ na najlepszy tom roku, która odbywa się na plenerowej scenie przy Leśniczówce Pranie, w środku Puszczy Piskiej.
Partnerem Projektu jest Radio Dla Ciebie, które udostępnia studio nagraniowe i emituje wiersze na swojej antenie oraz PEN Club (Festiwal Domu Literatury „Warszawa Wierszy”), który emituje nagrania filmowe w swoich mediach społecznościowych.
„Adepci pierwszego roku sztuki aktorskiej Akademii Teatralnej w Warszawie produkują publikowane w internecie filmy, na których oni sami wykonują wiersze poetów – po jednym wybranym z 20 tomików nominowanych oraz laureata Orfeusza Mazurskiego. Ponadto emisja wierszy w interpretacji studentów aktorstwa odbywa się od 2022 r. również na antenie warszawskiego Radia dla Ciebie. Współpraca z Akademię Teatralną łączy korzyści promocyjne poezji i korzyści edukacyjne, pierwsze i drugie za sprawą Łukasza Borkowskiego – pomysłodawcy włączenia „instytucji” Nagrody do akademickiego programu zajęć z litery wiersza oraz prestiżowej uczelni artystycznej w ramy animatorskich i organizatorskich działań Muzeum w Praniu na rzecz Nagrody. Przede wszystkim jednak jest on absolwentem warszawskiej Akademii, aktorem, lektorem i jej wykładowcą, a semestr prowadzonych przez niego zajęć z wiersza, traktowanego jako jedyna z duchowych form zamieszkiwania człowieka na ziemi, rozpoczyna się wystąpieniem zaproszonego gościa. Byli nimi kolejno: Wojciech Kass z Prania – 2021 r., Marek Zagańczyk z Warszawy – 2022 r., dr Ireneusz Staroń z Wrocławia – 2023 r.”
– Fragment wstępu Wojciecha Kassa do publikacji „Z ducha Orfeusza. Studia o polskiej poezji 2017 – 2022”