konferencja już w poniedziałek

zapraszamy w dniach 23-24 kwietnia 2018

Już w poniedziałek konferencja „Kobiety w teatrze 1918-1989. Cicha obecność”?

W dniach 23–24 kwietnia 2018 w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie odbędzie się studencko-doktorancka konferencja naukowa „Kobiety w teatrze 1918-1989. Cicha obecność?”.

Współcześnie pozycja kobiet w teatrze polskim umacnia się. Coraz więcej kobiet decyduje się podjąć pracę jako reżyserki, dramatopisarki, dramaturżki. Coraz częściej to one nadają kierunek współczesnemu życiu teatralnemu w Polsce. Ta sytuacja skłoniła organizatorki konferencji do przyjrzenia się temu zjawisku w przeszłości.

Konferencja Kobiety w teatrze 1918-1989. Cicha obecność? skupia się na problematyce obecności kobiet w historii teatru XX wieku. Większość referatów koncentruje się na dwudziestoleciu międzywojennym. Kobiety aktywnie uczestniczyły w kształtowaniu ówczesnego teatru, wśród tematów referatów są nie tylko sylwetki wybitnych kobiet teatru, ale także spektakle o tematyce kobiecej, bohaterki dramatów czy działalność teatrów kierowanych przez kobiety.

PROGRAM KONFERENCJI

23 kwietnia 2018

11:00 – 12:30

Otwarcie konferencji

Małgorzata Łakoma (UJ) – Scenografia – rzeczownik, rodzaj żeński. Problem obecności kobiet-scenografek w historii teatru i zachodzące wokół tego zmiany.

Alina Cywińska (UW) –Okulary Stanisławy Wysockiej. Pamiątki po artystce w Gabinecie Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Karolina Dąbrowska (AT) – Kukiełki pod Barykadą – teatr z potrzeby serca

Przerwa kawowa

13:00 – 14:30

Stanisław Godlewski (UAM)  – Kim był Leonia Jabłonkówna

Milena Kot – Niewystawione teksty dramatyczne Marii Morozowicz-Szczepkowskiej

Monika Przespolewska (AT) – Nic się nie zmieniło? Dlaczego na „Cjankali” w reżyserii Leona Schillera odpowiedziano gazem łzawiącym

Przerwa obiadowa

15:30– 17:00

Michał Smolis – Irena Eichlerówna (1908 – 1990) – ostatnia gwiazda teatru?

Alicja Szemberska (UG) – „Zjawa aktorki tragicznej z XIX wieku”. Prowokacje Ireny Eichlerówny.

Apolinary Rzońca – Legenda o ukochanej Niucie – performerce, publicystce oraz recytatorce skamandrytów

11:00 – 12:30

Ksenia Lebiedzińska (IS PAN)  –Wanda Osterwina wobec kultury popularnej dwudziestolecia międzywojennego

Maciej Zaborski (UO) – Maria Dulęba zapomniana aktorka trudnych czasów

Agata Łukaszuk (UG) – Nigdy nie można przewidzieć, ile szczęśliwych dni przed nami, czyli wszystko zaczyna się od Pohulanki. Nina Andrycz, Danuta Szaflarska i zabawa na 102!

Przerwa kawowa

13:00 – 14:30

Krystyna Szymańska (AT)  – Role Aleksandry Śląskiej w dramaturgii Leona Kruczkowskiego

Marika Różańska (UMK) – Baba-dziwo. Tragikomedia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej na deskach teatru