Dołącz do fundatorów filmu o Krzysztofie Zaleskim

7 listopada na polakpotrafi.pl rozpoczęła się kampania crowdfundingowa służąca dofinansowaniu produkcji filmu dokumentalnego o Krzysztofie Zaleskim Jeden z nas, którego producentami są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a reżyserem Andrzej Titkow. Premiera filmu, przygotowanego z okazji 10 rocznicy śmierci artysty, planowana jest na wiosnę 2019.

Dla wspierających przygotowano bardzo atrakcyjne nagrody, w tym: albumy fotograficzne Tomka Tyndyka, Magdy Hueckel i Wojciecha Plewińskiego z autografami autorów, podwójne zaproszenia na dowolnie wybrany spektakl z repertuaru warszawskich teatrów: Powszechnego, Akademii Teatralnej, Ateneum, Współczesnego, Polonia, Narodowego i Muzycznego „Roma”, absolutnie unikatową grafikę autorstwa Grzegorza Laszuka (rarytas kolekcjonerski) czy kolekcjonerską fotografię autorstwa Magdy Hueckel (z prywatnych zbiorów fotografki). Najwyższe stawki w kampanii obejmują podziękowania w napisach końcowych.

Realizacja filmu o Zaleskim, który mimo braku aktorskiego wykształcenia (a za sprawą szczególnej wrażliwości) doskonale oddawał w swoich rolach filmowych niepokoje pokolenia lat 70. i 80., z założenia ma mieć charakter partycypacyjny. Tak tworzy się bowiem opowieść o everymanie, nie tylko bohaterze kultowych filmów, takich jak „Indeks. Życie i twórczość Józefa M”, ale też po prostu jednym z nas.

Idea zrealizowania filmu zrodziła się z okazji 10. rocznicy śmierci artysty. Andrzej Titkow, wybitny reżyser filmów dokumentalnych, towarzyszący w swojej pracy także teatrowi w różnych jego przejawach, napisał scenariusz i gromadzi materiały.

Instytut Teatralny od kilku miesięcy nie ustaje w wysiłkach by zgromadzić wokół idei filmu instytucje, organizacje, artystów i przyjaciół Krzysztofa Zaleskiego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PISF, mimo wysoko punktowanej oceny merytorycznej projektu, nie udzieliły mu wsparcia finansowego, natomiast przychylność i życzliwość dla inicjatywy dotychczas okazali:

– Fundacja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (główny organizator akcji crowdfundingowej)
– Urząd Miasta Świętochłowice
– TVP Kultura
– Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych ZAIKS

Mamy nadzieję, że dzięki crowdfoundingowi uda nam się zebrać brakującą kwotę 25 tys. złotych, którą w całości przeznaczymy na potrzeby realizacji zdjęć. Kampania potrwa do 21 stycznia 2019

Krzysztof Zaleski – reżyser teatralny, aktor filmowy i scenarzysta. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia „młodych, zdolnych”, którzy weszli do teatru polskiego na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Po ukończeniu Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim (1971) rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Badań Literackich PAN, gdzie zajmował się twórczością Witolda Gombrowicza. Porzucił karierę literaturoznawcy po wyreżyserowaniu „Ślubu” Gombrowicza w kole naukowym warszawskiej PWST, namówiony przez ówczesnego rektora Tadeusza Łomnickiego do studiowania na Wydziale Reżyserii. Przez lata swojej pracy reżyserskiej związany był z warszawskimi teatrami – Współczesnym i Ateneum. Blisko 20 prac reżyserskich Krzysztofa Zaleskiego powstało w Teatrze Telewizji. Od 2006 roku był dyrektorem Teatru Polskiego Radia, a od 2007 redaktorem naczelnym i dyrektorem Programu 2 Polskiego Radia. Szerokiej publiczności znany głównie z wielu wspaniałych ról (także niezapomnianych epizodów) w takich filmach jak: „Indeks. Życie i twórczość Józefa M”, „Bez znieczulenia”, „Przypadek”, „Matka Królów”, „Zmiennicy”, „Piłkarski poker”, „Samowolka”, „Sztos”.

Andrzej Titkow – reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych oraz fabularnych, producent, poeta. W latach 1973-1990 związany z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie, w latach 1990-4 członek Studia Filmowego „Kronika”, od roku 1994 prowadzi założone przez siebie studio TAK. Reżyser i scenarzysta wielu wspaniałych filmów dokumentalnych m in. „Szkic do portretu zbiorowego”, „Próba wspólnoty”, „Przechodzień”, „Ewa”, „Walterowcy”, „Jam Osjan” i „Album rodzinny”.