Kilka słów o Konradzie Swinarskim – w 90. rocznicę urodzin

Trwają przygotowania do wydarzenia przygotwywanego przez studentów AT. Będzie konferencja. Będzie przedstawienie

Kilka słów o Konradzie Swinarskim.

ogólnopolska konferencja naukowa w 90. rocznicę urodzin

Warszawa to nie jest miasto Konrada Swinarskiego. Pierwszą myślą jest zawsze Kraków i Stary Teatr.

Ale przecież…

To w Warszawie się urodził, 4 lipca 1929 roku.
To Warszawa jest miastem, w którym studiował. To warszawska PWST – dziś Akademia Teatralna – była jego szkołą, a on wciąż pozostaje najwybitniejszym absolwentem wydziału reżyserii.
To w Warszawie zaczynał, reżyserując w Teatrze Dramatycznym, Współczesnym, Ateneum, Żydowskim czy Operze Warszawskiej.
To z Warszawy ruszał w świat. Trzykrotnie wyjechał na zagraniczne stypendia, potem łącznie siedem razy do Berlina, Lubeki i Tel Awiwu, żeby tam reżyserować.
Dopiero po tym wszystkim, w 1965 roku, zaczęła się jego praca w Krakowie.

To chyba wystarczające argumenty, by z okazji jego 90. urodzin zorganizować konferencję właśnie w Akademii Teatralnej.

Fenomen Konrada Swinarskiego tkwi między innymi w tym, że wciąż jest w stanie zafascynować nawet tych, którzy bezpośrednio nie zetknęli się z jego teatrem. Mimo wielu tekstów, które na przestrzeni lat o Swinarskim powstały, mimo że już wiele przez wielu zostało o nim powiedziane, wciąż jest jeszcze sporo miejsca na nowe przemyślenia, nowe interpretacje i nowe czynniki zapalne do dyskusji.

————————–

PROGRAM KONFERENCJI (tematy wystąpień zostaną podane wkrótce)

14 LISTOPADA, czwartek

*prof. Joanna Walaszek, UJ