UCIECHY STAROPOLSKIE
w reż. Jarosława Kiliana
Premiera radiowa 2 maja o godz. 21.00 w JEDYNCE PR
Sztukę UCIECHY STAROPOLSKIE LEPSZE I POŻYTECZNIEJSZE ANIŻELI Z BACCHUSEM I WENERĄ, na którą składają się krotochwile, uciechy, intermedia, piosenki i tańce staropolskie złożył w scenariusz teatralny i ożywił na scenie wybitny inscenizator i reżyser Kazimierz Dejmek w 1980 roku.
Sięgamy do tej tradycji wskrzeszając w radiowym teatrze wyobraźni polskie sztuki teatralne sprzed ponad 400 czy 300 lat….
Wierzymy, że „proste, a tak urocze, jak rzeźby wiejskich świątkarzy, malowidła na szkle lub ryciny jarmarczne przypominające rzeźby lepione z chleba” dawne teksty cieszą formą, humorem i tematami wciąż żywymi dla współczesnych Polaków.
Komediowe intermedia, takie jak Sejm piekielny, Nędza z bidą z Polski idą, czy Kupiec z śmiercią albo Krotofila piekarska są polskim teatralnym Dekameronem, w którym to, co codzienne i zmysłowe przeplata się z metafizycznym. Nad wesołymi krotochwilami i pełnymi soczystego humoru uciechami unosi się „Goła” albo „Kostucha”, która jest częścią ludzkiej doli i boskiego planu.
Naszym Uciechom… towarzyszy grana na żywo (m.in. na suce biłgorajskiej i fideli płockiej) muzyka opracowana prze Marię Pomianowską, najwybitniejszą współczesną interpretatorką dawnych tradycji muzycznych.
Jarosław Kilian
„Uciechy staropolskie”
według krotochwili Hiacynta Przetockiego, a także staropolskich moralitetów Mikołaja Reja i Januariusa Sowizraliusa, Adama Władyslawiusza w opracowaniu Kazimierza Dejmka
Adaptacja: Jarosław Kilian
Reżyseria: Jarosław Kilian
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka: Maria Pomianowska
Obsada: Jarosław Gajewski, Krzysztof Godlewski, Joanna Halinowska, Lidia Pronobis, Natalia Stachyra, Maciej Wierzbicki, Maciej Zuchowicz,
Z muzyką w wykonaniu: Marii Pomianowskiej (fidele kolanowe), Karoliny Hulbój (wspak), Wojciecha Lubertowicza (bębny, duduk, ney), Agnieszki Szwajgier (flety), Shaheen Parvez (tabla)
Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka
POLSKIE RADIO JEDYNKA
2 maja 2020, g. 21.00
Spektakl powstał w ramach projektu „Pracownia staropolska”, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Premiera odbyła się 27 grudnia 2019 r. w Teatrze Collegium Nobilium.
Projekt „Pracownia staropolska” ma na celu stworzenie platformy twórczego spotkania młodych naukowców zainteresowanych teatrem staropolskim, aktorów (studentów i absolwentów AT), zawodowych aktorów z wieloletnim stażem (w tym wykładowców AT), a także związanych z teatrem młodych artystów innych dziedzin pod kierunkiem wykładowców warszawskiej ASP.