Dr hab. Waldemar Raźniak Dyrektorem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

dr hab. Waldemar Raźniak, prof AT

Dr hab. Waldemar Raźniak został powołany na stanowisko Dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

____

Waldemar Raźniak urodził się w 1982 roku w Moskwie. Ukończył studia na wydziale aktorskim krakowskiej PWST, na wydziale reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie oraz w dziedzinie zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyreżyserował 20 przedstawień na scenach Warszawy, Gdyni, Białegostoku, Łodzi i Bytomia. Jego dorobek twórczy obejmuje również film i telewizję, w tym teatr telewizji. Uzyskał tytuł doktora habilitowanego, wykładał i prowadził warsztaty w Stanach Zjednoczonych (Emerson College w Bostonie, UCLA w Los Angeles) Chinach, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

W latach 2016-19 był prorektorem warszawskiej Akademii Teatralnej, w latach 2015-16 dziekanem, a od 2014 do 2015 prodziekanem Wydziału Aktorskiego tej uczelni.

Zadebiutował spektaklem „Wassa Żeleznowa” M. Gorkiego w Och-Teatrze (w roli głównej Krystyna Janda, 2010); wyreżyserował m.in.: operę „Birdy” do muzyki K. Nepelskiego (Tete a Tete Festival London 2019); „Tragedię Jana” J. Gawatowica (2018) i „Studium o Hamletach” z Tomaszem Rodowiczem (Teatr Chorea w Łodzi, 2017); „Kobietę w lustrze” P. Domalewskiego (spektakl telewizyjny w ramach projektu „Teatroteka” WFDiF, 2016); „Burzę” W. Szekspira (Białostocki Teatr Lalek, 2015); „Otella” W. Szekspira (Teatr im. W. Gombrowicza w Gdyni, 2015); operę „Orlando Paladino” J. Haydna (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – UMFC i AT, 2015); „Mistrza i Małgorzatę” M. Bułhakowa (Teatr Collegium Nobilium w Warszawie, 2015); „Aksamitnego Królika” M. Wiliams (Teatr Guliwer w Warszawie, 2014).

Biografia za PAP, fot. Bartek Warzecha

dr hab. Waldemar Raźniak, prof AT