Fenomen. Helena Modrzejewska

Ogólnopolska Konferencja Naukowa w 180. urodziny artystki
Plakat promocyjny konferencji Fenomen. Helena Modrzejewska

12 października 2020 roku minęła 180. rocznica urodzin najwybitniejszej i najważniejszej aktorki XIX wieku, której legenda jest żywa do dziś – Heleny Modrzejewskiej.

12 listopada 2020 zapraszamy na konferencję FENOMEN. HELENA MODRZEJEWSKA.

Modrzejewska jako inspirująca osobowość, potrafiąca umiejętnie łączyć to co wysokie i artystyczne z kulturą masową – może być wzorem do naśladowania również  dzisiaj. Artystka, – powszechnie znana jako „gwiazda dwóch kontynentów” – poza teatrem angażowała się w życie społeczne i polityczne. Była aktywną rzeczniczką sprawy polskiej niepodległości.. Jednocześnie włączała się w ruch na rzecz równouprawnienia kobiet. W 1893 roku wystąpiła na Międzynarodowym Kongresie Kobiet w Chicago, wygłaszając referat o kobietach, religii i Polsce pod zaborami – odbił się on światowym echem.

Sto osiemdziesiąta rocznica urodzin to dobry moment, żeby na nowo zapytać w jaki sposób upowszechnić i zachować  pamięć o tak znaczącej aktorce. To też dobra okazja do kolejnych, szczegółowych badań dotyczących aktorki. Mamy nadzieję, że konferencja  przyczyni się do popularyzacji, a wręcz „zainfekowania” postacią Heleny Modrzejewskiej.

Modrzejewska utożsamiana jest głównie z Krakowem, jednak to w Warszawie spędziła 8 lat na scenie (to dwa razy dłużej niż w Krakowie), gdzie jej kariera nabrała prawdziwego rozpędu i to właśnie tutaj uzyskała status gwiazdy. Akademia wydaje się też idealnym miejscem przez łatwość dotarcia do niej studentkom i studentom, do których głównie skierowana jest ta konferencja.

Konferencja będzie składać się z wykładów mistrzowskich przedstawionych przez uznane badaczki i badaczy – prof. Emila Orzechowskiego, dr hab. Alicji Kędziory, dr hab. Haliny Waszkiel, dr Agnieszki Wanickiej oraz referatów młodych badaczy – studentki i studentów, doktorantów.

Koordynatorka: Agnieszka Leśniak

Organizacja: Koło Naukowe WOT / Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza

Partner: Instytut Teatralny im. Aleksandra Zelwerowicza

Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PROGRAM KONFERENCJI

12 listopada 2020 roku

godzina: 12.15 – platforma Zoom
Powitanie gości

Panel I
12:30 – 13:30

Prof. dr hab. Emil Orzechowski – Co wiemy o Modrzejewskiej? Czego o niej nie wiemy? Z warsztatu badacza życia i twórczości Heleny Modrzejewskiej

Dr hab. Halina Waszkiel –  Prawda i mity na temat Warszawy w związku z postacią Heleny Modrzejewskiej

Dr Agnieszka Wanicka – Miejsce Warszawy w teatralnym doświadczeniu Heleny Modrzejewskiej

Przerwa

Panel II
13:45 – 14:45

Dr hab. Alicja Kędziora – Helena Modrzejewska – marka osobista

Agnieszka Leśniak (AT) – „Kupiono dekoracje z Limanowej i puściliśmy się w dalszą podróż…”. O Helenie Modrzejewskiej w Galicji.

Lidia Wiejaczka (UJ) –  Serial Modrzejewska Jana Łomnickiego – próba upamiętnienia aktorki

Kacper Andruszczak (UW) – Modrzejewska – ikona stylu, ikona aktorstwa

Przerwa