Etiuda Aleksandry Bielewicz na Festiwalu FIST w Belgradzie

Na zdjęciu kobieta i mężczyzna w planie średnim. Kobieta dotyka czule twarzy mężczyzny. On przytrzymuje jej ręce przy swojej twarzy. Kobieta ma długie blond włosy. Mężczyzna jest brunetem. Ma przewieszony bordowy szal

„Momik”, etiuda Aleksandry Bielewicz, studentki III roku kierunku reżyseria, zostanie pokazana na Festiwalu FIST w Belgradzie. Etiuda powstała pod opieką mgra Łukasza Chotkowskiego.

Serdecznie Gratulujemy!

MOMIK

„Spacer performatywny w poszukiwaniu śladów zatartej tożsamości.”

Aby wspólna przyszłość była możliwa, potrzebna jest świadomość narodowa, która nie wypiera przeszłości. Społeczeństwo, które nie szuka prawdy, zakłamuje swoją tożsamość, staje się martwe.

Tytułowy Momik to polski Żyd wychowany w Izraelu. Całe jego dzieciństwo naznaczone było traumą wojny. Nie rozumiał lęku obecnego w jego rodzinie, ale przesiąkł nim do szpiku kości. Uporczywie budował obraz kraju TAM. Kraju, który w dziecięcej wyobraźni widział jako piękne miejsce, nawiedzone przez okrutną bestię. Szukanie śladów przeszłości i próba jej zrozumienia stały się jego obsesją.

Momik przyjeżdża do Polski, żeby skonfrontować się z widmami, które w nim mieszkają. Szuka 6 milionów Żydów, getta, po którym prawie nic już nie pozostało. Razem z „duchami” wyrusza w podróż.

W tę podróż zabieramy naszych widzów, przechodniów. Spacer ma charakter intymnego doświadczenia – każdy z uczestników przed rozpoczęciem dostaje link do ścieżki audio. Korzystając z własnego telefonu oraz słuchawek dostaje możliwość wysłuchiwania nagrania prowadzącego go przez spektakl i jednoczesnego obserwowania synchronicznych działań aktorów. Każdy widz może zdecydować, na ile zanurzyć się w historii głównego bohatera, na ile podążyć za mówiącymi głosami, na ile miksować przedstawianą przez nas rzeczywistość z rzeczywistością współczesnego miasta, w którym się  znajdujemy. Szukamy pamięci wybranych miejsc, badamy fuzję tego czym były, a czym się stały. Szukamy śladów zatartej tożsamości. Narodowej i indywidualnej. Szukamy brakującego elementu, niezbędnego do poczucia się człowiekiem spójnym.

Międzynarodowy Festiwal Teatru Studenckiego – FIST powstał w 2005 roku z inicjatywy studentów Wydziału Zarządzania i Produkcji Teatru, Radia i Kultury na Wydziale Sztuk Dramatycznych w Belgradzie – Management and Production Department | FDU (bg.ac.rs).

Celem Festiwalu jest zachęcenie młodych profesjonalistów teatralnych do inicjowania i tworzenia innowacyjnych programów poprzez tworzenie sieci kontaktów i współpracę międzykulturową.
Tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 21-25.05.21 i z powodu pandemii będzie miała formę hybrydową.

fot. Karolina Jonderko

Obsada: