#freeszfe

Notatka prasowa przesłana przez Stowarzyszenie Freeszfe
Grafika przedstawia biały kształt dłoni z rozstawionymi palcami na tle czerwonego koła o nieregularnym brzegu. W środkowej części dłoni widnieje czarny napis: #freeSZFE, a na nadgarstku napis: APOLLO - zapewne przedstawiający autora grafiki.

Akademia Teatralna wraz z europejskimi uczelniami zrzeszonymi w ramach sieci E:UTSA (Europe: Union of Theatre Schools and Academies) stoi na straży demokratycznego kształcenia i wspiera dążenia Stowarzyszenia Freeszfe, które we współpracy z europejskimi uczelniami teatralnymi organizuje alternatywny program nauczania dla studentów i studentek z Budapesztu niegodzących się na antydemokratyczne zmiany wprowadzone na ich uczelni.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z notką prasową przesłaną przez Freeszfe:

„Studenci i studentki Uniwersytetu Sztuki Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie (SZFE, http://szfe.hu/en/participating-universities/university-theatre-film-arts-budapest/) nie będą musieli rezygnować z dotychczasowego kształcenia i pracy nad dyplomem, nawet jeśli nie będą chcieli kontynuować studiów na macierzystej uczelni ze względu na sposób, w jaki przeprowadzono jej reorganizację latem 2020 roku. Pięć europejskich uniwersytetów zaproponowało przyjęcie łącznie 150 studentów, uznając ukończone przez nich kursy i zaplanowaną na przyszłość współpracę z ich nauczycielami. Wewnętrzna ankieta wykazała duże zainteresowanie wśród pozostałych studentów taką możliwością, dlatego też trwają rozmowy z kolejnymi uniwersytetami.

Stowarzyszenie Freeszfe od miesięcy pracuje nad programem „Emergency Exit” mającym zapewnić możliwość ukończenia studiów i zrealizowanie dyplomu studentom i studentkom z objętego reformami SZFE. Stowarzyszenie porozumiało się z Uniwersytetem Mozarteum z Salzburga, Akademią Sztuk Performatywnych Baden-Wuerttemberg w Ludwigsburgu w Niemczech, Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza – Filią w Białymstoku oraz szwajcarską Akademią Teatro Dimitri w celu przejęcia 14 kursów prowadzonych do tej pory przez SZFE. Dokładna liczba przenoszących się studentów będzie znana wkrótce – po podpisaniu indywidualnych umów studenckich.

Chociaż powyższe uczelnie stosują różne rozwiązania administracyjne, cel mają ten sam: chcą zaoferować alternatywne rozwiązania drogę studentom, którzy wątpią, że obecne SZFE zapewni swobodę kształcenia i autonomię procesu twórczego biorąc pod uwagę metody, jakimi zmiany są wprowadzane od 2020 r. . Uczelnie oferują studentom SZFE specjalny status dzięki uznaniu Stowarzyszenia Freeszfe (nie posiadającego akredytacji do prowadzenia działalności edukacyjnej) za instytucję partnerską prowadzącą działalność edukacyjną. Wiąże się to z akceptowaniem kursów i egzaminów organizowanych przez Towarzystwo w oficjalnych systemach zaliczeń uczelni. Wyniki kursów – filmy, spektakle i prace końcowe – będą w większości oceniane przez wspólną komisję uczelni i nauczycieli stowarzyszenia. Większość dotychczasowych zajęć będzie nadal prowadzona w programie „Emergency Exit” w rozpoczynającym się w semestrze wiosennym 2021 roku. Dzięki temu blisko 70 studentów (…) zostanie zakwaterowanych przy wsparciu Central European University (CEU).

W miarę pogarszania się sytuacji związanej z pandemią na Węgrzech, Stowarzyszenie przeszło na edukację zdalną: kursy odbywają się online, a projekty opracowywane są bez osobistego kontaktu. Kiedy ograniczenia zostaną zniesione, studenci wrócą do tymczasowych sal prób – Stowarzyszenie wciąż szuka budynku, w którym zajęcia mogłoby się odbywać na stałe. To dzięki środkom otrzymanym od darczyńców podczas blokady SZFE jesienią ubiegłego roku, Freeszfe może pozwolić sobie na wynajem budynków i sprzętu oraz produkcję spektakli egzaminacyjnych. Wynagrodzenia nauczycieli i świadczenia socjalne lub stypendia dla studentów zostaną wypłacone, gdy tylko dochody stowarzyszenia na to pozwolą.

Press contact +36 30 012 3103
media@freeszfe.com