Międzynarodowy Dzień Teatru: Solidarni z Ukrainą

Zapraszamy na wydarzenie poświęcone sztuce i teatrowi Ukrainy

Międzynarodowy Dzień Teatru: Solidarni z Ukrainą

Online, platforma Zoom

28-29 marca 2022 roku

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (wraz z Filią w Białymstoku) serdecznie zapraszają na Międzynarodowy Dzień Teatru 2022: Solidarni z Ukrainą, który odbędzie się w formie zdalnej. , które wygłoszą badaczki związane z Kijowskim Narodowym Uniwersytetem Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego oraz Narodowym Uniwersytetem Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru przypada w dramatycznym czasie dla Ukrainy, która doświadcza wszystkich bolesnych konsekwencji wojny. Chcielibyśmy w sposób szczególny wyrazić naszą solidarność z Ukrainą, oddać głos twórcom i badaczom ukraińskiego teatru, którzy nie mogą bezpiecznie celebrować teatralnego święta. Chcemy wsłuchać się w ich opowieść o sztuce i poznać teatr niepodległej Ukrainy. Pomysł wydarzenia jest owocem codziennych rozmów i wiadomości przesyłanych ze schronów w kolejnych dniach wojny. Uświadomiliśmy sobie, że mimo bezradności wobec tego, co najtragiczniejsze w wojnie, możemy dać sobie nawzajem coś szczególnie cennego – wspólny czas rozmowy o sztuce i teatrze. Będziemy łączyć się online z Ukrainą i miejscami, do których badaczki zmuszone były uciekać z własnego kraju.

Moderatorzy spotkań: dr hab. Artur Duda, prof. UMK, dr Marzenna Wiśniewska (UMK), dr Karol Suszczyński (AT).

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w wykładach online prosimy o kontakt na adres:

marzennaw@umk.pl, z którego przesłany zostanie link do spotkań.

Program wydarzenia

28 marca, godz. 18:00 – 21:00

18:00-19:30    Julia Bilińska (Narodowy Uniwersytet Artystyczny im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie/ I. P. Kotlyarevsky Kharkiv National University of Arts, Ukraina), Sztuka Charkowa, miasta, które przestało istnieć, lecz nie przestało żyć

19:30-21:00    Daria Iwanowa-Hołołobowa (Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego/ Kyiv National Karpenko-Kary University of Theatre, Cinema and Television, Ukraina), Political puppet theatre in Ukraine today. On the example of the activities of theatre „Revolutionary vertep” at the Mezhyhirya Art and Ceramic College

Wykłady połączone z dyskusją

29 marca, godz. 18:00-21:00

18:00-19:30 Natalia Szapowałowa (Narodowy Uniwersytet Artystyczny im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie/ I. P. Kotlyarevsky Kharkiv National University of Arts), Teatr lalek niepodległej Ukrainy po 1991 roku

19:30-21:00    Maria Waniejewa, Olga Krywoszejewa (Narodowy Uniwersytet Artystyczny im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie, Narodowy Uniwersytet w Zaporożu/ I. P. Kotlyarevsky Kharkiv National University of Arts, Zhaporizhzhja National University, Ukraina), The method of Leonid Sadovsky as a valuable part of the Kharkiv Theatre School

Wykłady połączone z dyskusją

Biogramy wykładowczyń

Julia Bilińska – mgr, reżyserka, scenografka, badaczka historii i teorii teatru animacji. Starszy wykładowczyni Katedry Sztuki Aktorskiej i Reżyserii Teatru Animacji Narodowego Uniwersytetu Artystycznego im. I. Kotlarewskiego w Charkowie. Członkini Towarzystwa Teatralnych Działaczy Ukrainy, UNIMA Ukrainy (Union Internationale de la Marionnette), doktorantka Narodowego Uniwersytetu w Zaporożu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej Gaude Polonia (2013, 2017). Autorka projektu: „Międzynarodowa rezydencja artystyczna/ festiwal/ laboratorium szkół teatrów lalek i innych form scenicznej animacji «ANIMA»”.

Daria Iwanowa-Hołołobowa – doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Sztuki Teatru Lalek Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. I. Karpenki-Karego, kierowniczka Katedry Dramatu Akademickiego Teatru Lalek. Reżyserka teatru lalek, współorganizatorka i selekcjonerka Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek „pUp.pet”. Autorka artykułów naukowych w publikacjach ukraińskich oraz międzynarodowych. Uczestniczka programu dla rezydentów w International Institute Marionettes w Charleville-Mézières (Francja, 2015 i 2017).

Natalia Szapowałowa – mgr, aktorka, wykładowczyni Katedry Sztuki Aktorskiej i Reżyserii Teatru Animacji Narodowego Uniwersytetu Artystycznego im. I. Kotlarewskiego w Charkowie. Od lutego 2020 realizuje staż naukowy w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (oddział w Białymstoku) pod kierownictwem prof. dra hab. Marka Waszkiela.

Olga Krywoszejewa – mgr, aktorka, wykładowczyni sztuki aktorskiej na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. I. Kotlarewskiego w Charkowie, doktorantka Narodowego Uniwersytetu w Zaporożu.

Maria Waniejewa – mgr, aktorka, performerka, śpiewaczka, wykładowczyni Narodowego Uniwersytetu Artystycznego im. I. Kotlarewskiego w Charkowie, doktorantka Narodowego Uniwersytetu w Zaporożu. Współtwórczyni projektów teatralnych, inicjatorka programu współpracy artystycznej studentów uniwersytetu w Charkowie z polskim Teatrem Brama z Goleniowa oraz berlińskim Teatrem Wheels.