Ambasada Amerykańska po raz kolejny zaprosiła Akademię Teatralną do współpracy przy projekcie musicalowym!

Mając w pamięci niezwykle udaną współpracę przy organizacji warsztatów musicalowych między Ambasadą Stanów Zjednoczonych a Akademią Teatralną, Ambasada po raz kolejny zaprosiła naszą uczelnię do musicalowego projektu artystycznego.

W roku akademickim 2022/2023 Aaron Thielen i Ryan T. Nelson, założyciele Broadway Across Borders, przeprowadzili ze studentami i studentkami Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, szereg warsztatów musicalowych, które zaowocowały powstaniem # musicalu oryginalnego.

# musical oryginalny to nowy, napisany i wykonywany po polsku musical, który dzięki inicjatywie Broadway Across Borders stworzyło trzydzieści pięć polskich studentek i studentów. Punktem wyjścia dla pracy były tematy aktualne i ważne dla młodych osób w Polsce, dla nich także powstał ten niezwykły spektakl. Młoda obsada pracowała nad własną kreatywnością i sprawczością podczas pisania, tworzenia i wykonywania autorskich, unikalnych utworów.

Studentki i studenci byli wspierani przez artystów młodego pokolenia, którzy brali udział w poprzednich projektach Broadway Across Borders: Agę Ozon, Adriana Kierońskiego i Gosię Lipkę, którzy napisali muzykę i teksty oraz Łukasza Czyża, który pełni rolę asystenta reżysera.

Światowa premiera i jedyny pokaz musicalu odbędzie się 16.06.2023 o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Bilety można zakupić tutaj (kliknij w słowo tutaj).

___

Broadway Across Borders z siedzibą w Chicago to organizacja realizująca projekty wymiany artystycznej łączące artystów teatru muzycznego w krajach takich jak Bośnia i Hercegowina, Polska, Serbia, Niemcy i Stany Zjednoczone. Pierwsze dwa projekty odbyły się w Bośni i Hercegowinie we współpracy z Ambasadą USA w Sarajewie. Tak narodził się BiH Broadway. Podczas pandemii BaB współpracowało z młodymi artystami z wielu krajów, aby stworzyć pierwszą międzynarodową wirtualną produkcję broadwayowskiego hitu Spring Awakening, a także dwa oryginalne dziesięciominutowe musicale.

Aaron Thielen od trzech dekad pracuje jako aktor, reżyser, choreograf oraz scenarzysta teatralny, przez siedemnaście lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Marriott Theatre w Chicago, skupiając się na tworzeniu premier oryginalnych musicali. Ryan T. Nelson jest profesorem teatru muzycznego na Northwestern University. Nadzoruje produkcje musicalowe w Wirtz Center for the Performing Arts, jest także dyrektorem muzycznym Marriott Theatre w Chicago.

___

Elizabeth Blumenthal, zastępczyni attaché ds. kultury w Ambasadzie USA w Warszawie powiedziała: Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki jest zachwycona mogąc łączyć tych utalentowanych młodych polskich artystów z amerykańskimi profesjonalistami z Broadway Across Borders we wspólnych poszukiwaniach sposobów w jaki teatr muzyczny może badać problemy społeczne. Czekamy z ciekawością, by zobaczyć co razem stworzą.