METAFIZYKI

promocja tomu poetyckiego Krzysztofa Mrowcewicza

Zapraszamy 13 maja o godz. 19.00 do Sali im. J. Kreczmara na wieczór promocyjny tomu poetyckiego Krzysztofa Mrowcewicza „Metafizyki” (Wydawnictwo Austeria).

Rozmowę z poetą poprowadzi Igor Tokarzewski, a wiersze prezentować będą studentki i studenci drugiego roku kierunku aktorstwo (Alicja Bobruk, Zofia Derwich, Oliwia Hołozubiec, Katarzyna Łubik, Małgorzata Nowińska, Mary Pawłowska, Marta Tabęcka, Urszula Rossowska, Jakub Jankiewicz, Damian Pelc, Mateusz Tomaszewski, Piotr Zapert) pod opieką reżyserską studentek i studentów drugiego roku kierunku reżyseria (Adrianny Braneckiej, Magdaleny Milczarskiej, Pauliny Staniaszek i Błażeja Tokarskiego).

SONET 1. MORSKI

Co mówi mewa gdy na niebie
kołuje w płynnej kaligrafii
na odwróconej morza tafli
gdy niebo w morzu morze w niebie

Co krzyczy mewa kiedy nagle
przeszywa sztychem krzyku obłok
i skrzydłem białym gdzieś nad głową
wtóruje wiatru białym żaglom

Nie znam języka co bez granic
milczą w nim morze i przestworza
i nie zrozumiem za nic zanim

znów nie odbije się twarz Boża
w tym niezmierzonym drżeniu morza
immensi tremor oceani

„Zaskakuje mnie zwłaszcza profesor Mrowcewicz, którego nieznane mi dotychczas wiersze okazują się nadzwyczajnie bliskie, dotykające, osadzone w dawnych gatunkach (sonet) i poetach, lecz nimi nie obciążone, pulsujące żywym życiem i żywą śmiercią.”

Jarosław Mikołajewski, „Gazeta Wyborcza”, 23-24 marca 2024 r.

Krzysztof Mrowcewicz (ur. 1956 r.) – pan od literatury, nauczyciel akademicki (Uniwersytet Warszawski, Akademia Teatralna), wielbiciel poezji (szczególnie magicznej formy sonetu), eseista (laureat Nagrody Literackiej Gdynia), pisarz (powieść Burza i zwierciadło). Poeta od zawsze. Wiersze publikował nieśmiało, bo kiedy się uczy o Donnie, Szekspirze, Leśmianie czy Rilkem, to własne rymy wydają się wciąż biedne i niedoskonałe. Metafizyki trafiły do Austerii w nagłym przypływie odwagi.

Spotkanie promocyjne organizowane jest w ramach zajęć „Analiza strukturalna wiersza” prowadzonych przez Łukasza Borkowskiego na kierunku reżyseria.